Historia bawełny
Bawełna to miękkie, przyjemne w dotyku włókno wykonane z rośliny o tej samej nazwie. W Ameryce Środkowej wykorzystywano ją już 8 tysięcy lat temu. Do Europy dotarła dopiero w średniowieczu, jednak Europejczycy pokochali tą włóknodajną roślinę. Początkowo ludzie tkali ręcznie, było to niesamowicie czasochłonne i jednocześnie mało efektowne. Dopiero w XIX wieku dzięki mechanizacji przemysł włókienniczy przyczynił się do wzrostu poziomu życia ludności.
Obecnie bawełnę uprawia się na wszystkich kontynentach za wyjątkiem Antarktydy. Większość naszych ubrań to produkty wykonane z tej tkaniny. Włókna bawełny różnią się długością (od 2 do 4 cm) i jest to bardzo istotna sprawa, gdyż z włókien krótkich i średniej długości powstaje 90% tkanin bawełnianych. Natomiast z tych najdłuższych wykonuje się najdelikatniejsze materiały. Najwięksi producenci bawełny to Indie, Chiny oraz Stany Zjednoczone. W Europie górują południowe tereny Hiszpanii oraz Grecji.
Jak ocenić jakość bawełny?
Jakość bawełny zależy od gęstości włókien, z których później wytwarza się tkaninę. Profesjonalne dziewiarnie, które oferują bawełnę wysokiej klasy należą do Izby Bawełny, która nadaje certyfikaty. Dzięki temu mamy pewność, że materiał jest naprawdę wysokogatunkowy.
Bawełniane tkaniny mogą występować w naturalnej postaci bądź mogą być również wzbogacane włóknami chemicznymi. Taki zabieg nie wpływa na jakość bawełny, jednak zmienia jej właściwości takie jak: kurczliwość, odporność na plamy, gniecenie, sprężystość, mechacenie czy sprężystość.
Odzież kucharska z bawełny
Odzież gastronomiczna często to połączenie bawełny i poliestru, ponieważ jest to rodzaj trwałej tkaniny o splocie skośnym. Dzięki połączeniu z poliestrem tkanina ta ma mniejszy wykurcz, plamy schodzą łatwiej i zdecydowanie łatwiej się prasuje. Producenci często decydują się na połączenie tego typu dla ubrań takich jak bluzy kucharskie, spodnie czy czapki.
Rodzaje bawełny
Istnieje wiele rodzajów bawełny, natomiast warto zwrócić uwagę na bawełnę egipską, z której wykonuje się wiele ubrań dla kucharzy dostępnych w naszej ofercie. Ten typ bawełny charakteryzuje się długimi i cienkimi włóknami, które osiągają nawet 5 cm! Można robić z nich ciasne sploty, dzięki którym materiał jest naprawdę wytrzymały. Jednocześnie bawełna jest lśniąca, delikatna i przyjemna w dotyku, co powoduje, że uważa się ją za jedną z najbardziej luksusowych tkanin świata. W porównaniu do „zwykłej” bawełny jej splot jest dużo grubszy, przy czym gramatura jest niższa. Często jest nazywana bawełną „klasy premium”, dlatego jej ceny są dużo wyższe. Jest lekka i „oddychająca” – latem przepuszcza powietrze, a zimą ogrzewa, gdyż dostosowuje się do temperatury ciała. Nie mechaci się ani nie rozciąga nawet przy codziennym użytkowaniu. Jest to również świetny materiał dla alergików, gdyż nie uczula.