Ubrania kucharskie z recyklingu Leave a comment

Od najmłodszych lat uczyliśmy się, że musimy dbać o naszą planetę. Niedawno segregowanie śmieci oraz zbyt duża ilość plastiku stały się najgorętszymi tematami na całym świecie. Docierają do nas zatrważające zdjęcia i filmy, które ukazują rajskie plaże zasypane reklamówkami i butelkami. Pływają one również na powierzchni mórz i oceanów. Naukowcy wciąż szukają rozwiązań tego problemu. Producenci kosmetyków i ubrań podeszli do tego tematu na poważnie, co za tym idzie, mamy na rynku coraz więcej ubrań i opakowań z recyklingu.

Czym jest recykling?

Recykling jest procesem wtórnego wykorzystywania odpadów komunalnych w celu wytworzenia nowych produktów. Istotą recyklingu jest włożenie jak najmniejszego wkładu energetycznego przy przetwarzaniu. Dzięki tym działaniom zmniejsza się ilość śmieci na wysypiskach, a odpady stają się wartościowe, gdyż posłużą do produkcji nowych artykułów. Ważna jest oszczędność energii i ochrona surowców nieodnawialnych, czyli np. węgiel i ropa. Proces przetwarzania surowców wtórych ma na celu ograniczenie eksploatacji tego typu dóbr, żeby nie zabrakło ich w przyszłości.

Czym są surowce, które podlegają recyklingowi?

Jest to jedno z najważniejszych pytań w kwestii recyklingu. Największa część odpadów wykorzystywanych w recyklingu to śmieci z gospodarstw domowych. Dlatego niezmiernie ważna jest segregacja. Niektóre miasta wprowadziły obowiązkową segregację, gdyż to niezwykle ułatwia pozyskiwanie surowców. Jeżeli będziemy oddzielać makulaturę, plastik z metalem i szkło, przyczyniamy się do wtórnego wykorzystania nieużytecznych dla nas odpadów. Przetworzone śmieci możemy spotkać jako butelki, pojemniki na jogurty, kosmetyki, notatniki, meble, części samochodowe i materiały, z których szyje się ubrania codzienne, sportowe oraz kucharskie.

Ubrania dla kucharzy

Marka odzieży gastronomicznej i hotelarskiej Karlovsky od pokoleń dba o jakość swoich produktów. Obecni właściciele są piątym pokoleniem, które dba o rodzinną firmę. Stawiają na najwyższą jakość tkanin i innowacje. Efektem tego są ubrania wykonane w 100% z recyklingu! Ich rewelacyjny design przyciąga wzrok, a jakość materiałów jest rewelacyjna. W ofercie znajdziesz bluzy kucharskie, spodnie czy fartuchy z przetworzonego plastiku. Specjaliści i projektanci dali z siebie wszystko, aby stworzyć fenomenalną odzież.

Przyczyń się do ochrony środowiska

WWF podaje „W polskich domach powstaje rocznie 12 milionów ton odpadków, których większość ląduje na wysypiskach. Aż 2 miliony ton trafia do lasów lub domowych palenisk. Tylko 14% śmieci poddawane jest recyklingowi, natomiast prawie 80% odpadów komunalnych trafia na składowiska. Dla porównania, jak wynika z danych Eurostat, w 2009 roku średnia dla UE wynosiła jedynie 38%. Górę śmieci można zmniejszyć poprzez selektywną zbiórkę odpadów i recykling. Plastik odzyskany z butelek służy do produkcji polarów. Ponowny przerób gazet to mniej wyciętych drzew – aby wyprodukować 1 tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew.”. Nauczmy się segregować, to naprawdę proste.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *